Industrial FDM 3D printer printing an engineering part, surrounded by PLA PRO1 filament spools

PLA PRO1 — back in stock

High quality 3D Filaments for affordable pricing

Engineering PLA that prints up to 300 mm/s and is stronger than ABS.

Ordered before 12:00,
shipped the same day

Free delivery
on orders over €100

14-day
return period

Independent reviews
via WebwinkelKeur

ABS
BEDROCK 3D ABS Fusion+ Filament Black 1.75mm 0.75kg

ABS

PLA
BEDROCK 3D PLA Filament Grey 1.75mm 0.75kg

PLA

PLA PRO1
BEDROCK 3D PLA PRO1 Filament Grey 1.75mm 0.75kg

PLA PRO1

TPU
BEDROCK 3D TPU 64D Flexible Filament Black 1.75mm 0.75kg

TPU

Products

View all
BEDROCK 3D ABS Fusion+ Filament Black 1.75mm 0.75kg

ABS

0.75kg

BEDROCK 3D ABS Fusion+ Filament Black 1.75mm 0.75kg

€39,33

BEDROCK 3D

€39,33 Unit price €52,44/kg
BEDROCK 3D ABS Fusion+ Filament Natural 1.75mm 0.75kg

ABS

0.75kg

BEDROCK 3D ABS Fusion+ Filament Natural 1.75mm 0.75kg

€39,33

BEDROCK 3D

€39,33 Unit price €52,44/kg
BEDROCK 3D PLA Filament Black 1.75mm 0.75kg

PLA

0.75kg

BEDROCK 3D PLA Filament Black 1.75mm 0.75kg

€23,60

BEDROCK 3D

€23,60 Unit price €31,47/kg
BEDROCK 3D PLA Filament Grey 1.75mm 0.75kg

PLA

0.75kg

BEDROCK 3D PLA Filament Grey 1.75mm 0.75kg

€23,60

BEDROCK 3D

€23,60 Unit price €31,47/kg

Filament we use ourselves

Nexlay was founded by the team behind a large 3D printing service. Every material in our range runs on our own printers daily — so we know exactly how it prints, and we can give you real advice.

Tested in practice

Every spool comes from our own production floor. No poorly wound spools, no color surprises.

Expert advice

Questions about materials or print settings? We print daily and are happy to help you choose.

Fair prices

High-quality filament at affordable prices, with bulk discounts for bigger printing jobs.

About Nexlay
BEDROCK 3D PLA PRO1 Filament Black 1.75mm 1kg

BEDROCK 3D PLA PRO1 — back in stock

PRO1 PLA is back in stock — in all colours and spool sizes up to 4.5 kg. It prints at speeds up to 300 mm/s, cools fast and delivers parts stronger than ABS. Ideal for desktop printers and large industrial FDM machines alike.

Get 10% off your entire order with code NEXLAY10.

Shop PLA PRO1

Frequently asked questions

How fast is my order shipped?

Orders placed on business days before 12:00 are shipped the same day. An estimated delivery time is shown on each product page.

What are the shipping costs?

Shipping within the Netherlands costs €4.50 for orders under €100 (Belgium €10.30, France €11.05, Germany €13.55). Orders over €100 ship free.

Can I return my order?

Consumers can cancel up to 14 days after receipt without giving a reason, and then have another 14 days to return. You get the full order amount back, including original shipping costs.

How can I pay?

We accept iDEAL, credit card, SEPA bank transfer and Bancontact.

Do you offer bulk discounts?

Yes — larger spools (2.5 kg and 4.5 kg) come at a lower price per kilo, ideal for print farms and production runs. Contact us for volume quotes.

Subscribe to our emails

Be the first to know about new collections and special offers.